Araç Görüntüleme

NEREDE DURUYORSUN?

Katılımcıların bir veya farklı konuda tartışmalarına, argümanlar üretmelerine ve konulara farklı pencerelerden bakmalarına yardımcı olan etkili bir çalışma.

Türü

Tartışma Oyunu

Konusu

Aktif Vatandaşlık / Katılım, Çatışma Yönetimi, Çevre, Değerlendirme, Demokrasi, Dinlerarası Diyalog, Drama, Engellilik, Grup Dinamiği, İletişim, İnsan Hakları, Irkçılıkla Mücadele, Kriz Yönetimi, Kültürlerarası Öğrenme, Öğrenmeyi Öğrenme, Proje Yönetimi, Risk Yönetimi, Sağlık, Sosyal Dahil Etme, Stres Yönetimi, Takım Çalışması, Toplumsal Cinsiyet, Zaman Yönetimi

Hedef Kitle

Herkes

Grup Büyüklüğü

Min 10, Maks 40

Süre

Maks 45 dk

Materyaller

2 A4 kağıt, tahta kalemi, büyük boy poster kağıtları veya projeksiyon cihazı ve perde

Uygulanış

HAZIRLIK

Tartışma yapılacak konular her ne ise o konu kapsamında çeşitli yargı cümleleri oluşturulur. Bu yargı cümleleri insanların katılıp katılmama konusunda karar vermekte zorlanacakları tartışmalı cümleler olmalıdır. Örnek cümleler için son bölüme bakabilirsiniz. Eğer projeksiyon cihazı ve perde varsa bu cümleler her bir slayta tek tek yazılır. Projeksiyon cihazı yoksa büyük poster kağıtlarına da yazılabilir. Ardınan salonun genişliği ve uzunluğuna göre salon ikiye bölünür. Bir tarafa üzerinde EVET yazılı bir kağıt konulur, diğer tarafa ise HAYIR yazılı bir kağıt konulur. Her iki tarafın TAM ORTASINA bir çizgi çekilir. Burası sıfır noktasıdır.

TANITIM

Arkadaşlar şimdi bir tartışma oyunu oynayacağız. Sırasıyla sizlere bazı yargı cümleleri göstereceğim. Gördüğünüz cümleye katılıyorsanız EVET bölümüne, katılmıyorsanız HAYIR bölümüne geçmenizi isteyeceğim. Her cümleyi gördükten sonra düşünüp karar vermeniz için 30 saniyeniz olacak. Süre sonunda kendinize bir taraf seçmek durumundasınız. Tüm bu çalışma sessiz bir şekilde yapılacak. Herkes tarafını seçip tartışma başlayıncaya kadar konuşmak yasak olacak.

UYGULAMA

Her bir yargı cümlesini yalnızca gösterin. Asla okumayın. Çünkü okurken dahi tonlamanızla kendi yorumunuzu katabilirsiniz.
Moderatör olarak olabildiğince nötür bir yüz ifadesi ile sıfır noktasında durmaya çalışın.
Elinizde mikrofon veya temsili bir mikrofon (kalem) olsun. Tartışma sırasında söz isteyenlere mikrofonu verin ve konuşma sürelerinin eşitliğine özen gösterin.
Tartışma sırasında isteyen katılımcıların fikirlerini değiştirip yer değiştirebileceklerini hatırlatın.
Uygulamanın bir tütünde yalnızca evet ve hayır bölümlerine göre konum almak varken, diğer varyasyonlarda katılma ve katılmama derecesine göre de konum alabilirler. Kararsız katılımcıların ortada kalmalarına izin vermeye veya her halükarda bir taraf seçmek durumunda bırakmaya siz karar verebilirsiniz.

ÇÖZÜMLEME VE DEĞERLENDİRME

Tüm bu yargı cümlelerinde asla doğru ve yanlış olmadığını herkesin kendi penceresinden yaklaştığını hatırlatın.
Tartışmalar sırasında yeni bakış açıları kazanıp kazanmadıklarını sorabilirsiniz.
Eğitim konunuza göre değerlendirme sonrası ilgili kavramlarla ilgili kavramsal bilgi paylaşımları yapabilirsiniz.

ÖRNEK YARGI CÜMLELERİ

1. Gönüllülük karşılık beklemeden yapılır.
2. Gönüllülük sevaptır.
3. Askerlik gönüllü bir hizmettir.
4. Demokrasi çoğunluğun diktatoryasıdır.
5. Her topluluk bir üst kimlik ihtiyacı duyar.
6. Kültür yapaydır.

Yorumlar


Mustafa Erdoğan

02.08.2017 11:47
(0)
Aracın Sahibi
Bilinmiyor

Bu aracın sahibi konusunda farklı bir bilgiye sahipseniz lütfen dem@demturkey.com adresine e-posta gönderiniz.