top of page

Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni
Yeterlilik Süreci 

"Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni" Deneyimsel Eğitim Merkezi Derneği tarafından verilen bir sertifikadır. Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni olmak isteyen kişi için aşağıdaki yeterlilik süreci tasarlanmıştır.

1. Eğitmen Eğitimi

Deneyimsel Eğitim Merkezi'nin düzenlediği yüz yüze Eğitmen Eğitimi Programını tamamlarsınız. Programın amacı kişinin temel eğitmenlik yetkinliklerini kazanması ve Deneyimsel Öğrenmeyi bir yöntem olarak kullanabilir bir kapasiteye ulaşmasıdır.

 

Program aşağıdaki adımları içerir.

Yüz Yüze Eğitmen Eğitimi

E-Öğrenme Programı

Program Tasarımı, Uygulama ve Raporlama

Daha önce Deneyimsel Eğitim Merkezi'nin Eğitmen Eğitimini veya Validasyon Programını tamamladı iseniz DeMGÂH Ağına katılmak için başvuru yapabilirsiniz.

Önceki Öğrenmenin Tanınması

IELN, Müderris EğitimTürkiye Ulusal Ajansı, SALTO veya Avrupa Konseyi'nin Eğitmen Eğitimi Programını tamamladı ve aktif bir şekilde eğitmenlik yapıyor iseniz Yaygın Eğitim Eğitmenleri için Validasyon Programına başvurabilirsiniz.

Bu adımları henüz tamamlamamış olsanız da Deneyimsel Öğrenme Topluluğumuzda yer alabilir ve derneğimizin gönüllü çalışmalarına katılabilirsiniz.

Deneyimsel Eğitim Merkezi Eğitmen Eğitimi Programı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

2. Deneyimsel Eğitim Merkezi Eğitimci Ağı'nda (DeMGÂH) Gönüllülük

Birinci aşamayı tamamladıktan sonra Deneyimsel Eğitim Merkezi Derneği'nin Eğitimci Ağında en az bir sene aktif gönüllülük yaparsınız.

Hali hazırda en az bir senedir DeMGÂH üyesi, en az üç senedir aktif bir eğitmen iseniz ve Deneyimsel Eğitimcinin Eğitimi Yeterlilik Programına dahil olmak istiyorsanız Katılımcı Çağrılarını takip edebilirsiniz.

Önceki Öğrenmenin Tanınması

Üçüncü adım olan Yeterlilik Sürecine başlamak için Deneyimsel Eğitim Merkezi'nde daha önce yapmış olduğunuz gönüllü çalışmaları da beyan edebilirsiniz. En az üç senedir aktif eğitmenlik yapıyor olma kriteri için gerekli olan deneyiminiz Eğitmen Eğitimi öncesine uzanabilir.

3. Deneyimsel Eğitimcinin Eğitimi Yeterlilik Programı

TEE (Training of Experiential Educator) Deneyimsel Eğitimcinin Eğitimi Programı, örgün eğitim, yaygın eğitim veya akademi alanlarında hali hazırda aktif bir şekilde eğitimcilik yapan DeMGÂH üyelerinin Deneyimsel Öğrenmeyi bir içerik olarak aktarma kapasitelerine ulaşmalarını ve Deneyimsel Öğrenme Eğitmeni olarak sertifikalandırılmalarını amaçlar.

Program aşağıdaki adımları içerir.

Yüz Yüze Eğitimciler için Eğitim Programı

İleri Düzey E-Öğrenme Programı

KLSI ve KERP Envanterleri Atölyesi Uygulama

Master Eğitmen ile Eğitim Verme

Önceki Öğrenmenin Tanınması

Program adımlarından Master Eğitmen ile Eğitim Verme adımı veya Envanter Atölyeleri Uygulama adımı daha önce deneyim edilmiş ise bu deneyim ilgili gereklilikler yerine sayılabilir.

bottom of page